MAAE and MATVA Honorary Award Recipients

MATVA HONORARY

1936
B.A. Walpole

1938
E.L. Anthony
R.S. Linton

1939
E.E. Gallop

1940
Clyde Allen
Forrest A. Smith

1941
V.V. Noll

1942
Robert J. Baldwin
Ralph W. Tenny

1943
George E. Rerns

1944
James Cotter
Earl McKim

1947
O.B. Price
Milan Grinnell

1948
C.F. McGee

1949
Clinton V. Ballard
Ralph C. Wenrich

1950
George A. Brown

1951
Everett J. Young
Clifford Harden
L.B. Renchard

1952
Earl Sindecuse
F.N. Simpson

1953
A.C. Baltzor
J.H. Moore
Harry Moxley

1954
James Hayes
D.D. Varner
Lloyd Turk

1955
Thomas Cowden
D. Hale Brake
H.H.J. Vanwestrienon

1956
Wesley E. Thomas
Boyd R. Churchill
Gordon S. Williams

1957
Roy Holding
Charles S. Schultema
Edward May

1958 John D. Austin
Norbert Van Aken
John Hannah
Edward Rose
Kermit Carey
Richard Swenson

1959

1960
Gov. G. Mennen Williams
Stanley M. Powell
Fredrick L. Trump
Jesse W. Batchelor
Vernon C. Larsen

1961
Lewis G. Wood
Tony Brendel
N.A. Werner
Ernie Sawyor
Dan Reed
Pat Ralston

1962
T.C. Filppula
Lavern Freeh
Donald Giese
W.S. Harrison
LA Cheney
Geroge McIntyre

1963
John S. Munn
William B. Hawley
Russell Tyndall
Richard Pfister
Richard Adams
Lester Bell

1964
George Lechrone
Layton Nelson
Elton McLaughlin
Marshal Wells
John Strohm

1965
Carl Albrecht
Edwin Henry
Ervin Raven
P.R. Schepers
Vernon Smith

1966
Kenneth Baushke
Graydon Blank
Tom Patterson
Donald Cudworth
John J. Mobley

1967
W.H. Griffiths
Harold Henneman
Charles Sheppard
C.L. Taylor
Jack Little

1968
George Townsend
B. Dale Ball
Wilton Findley
Henry Foth
Pauline Glassbrook
Richard T. Hartwig

1969
Clayton Wilson
Fred Dombroske
Robert McLaughlin
Roy Skog

1970
Maxwell Hamilton
Ed Miller
Gail VanDrasek

1971
John Frechette
Edward Anderson
Walter VanDeen
Harry Nesman

1972
Harold “Bud” Whipple
Vern Bullen
Elmer Lightfoot
Adelbert D. Huber

1973
Albert Ackely
William Ballinger
Sievert Block
Clifford Haslick
Elton Smith

1974
Harold Byram
Cal Flegal
Frank Merriman
Basil McKenzie

1975
Dave Armstrong
H. Paul Sweany
Ervin Raven
P.R. Schepers
Vernon Smith
Jerry Schwartz

1976
Stanley Kitch
Ivan Schneider
Don Cronkhite

1977
Merle Eady
Jim Gillen
Maynard Christensen
Clark Bullen
Raymond Garner

1978
Dave Spathelf
Russell Hellman
Ray Alexander

1979
Mrs. Roger Cline
Roger Rathbun
E.A. Wenner
David Landeryou

1980
Jim Hanneman
Robert Braden
James Anderson
Keith Goldhammer
Carl D. Mayes

1981
Henry Geerlings
G. Howard Southwick
Paul Thibault
Gordon Guyer

1982
Phil Weaver
Steve Weaver
Ken Yerrick
George Brown
Richard Wheeler

1983
William Atkin
June Hamilton
Cliff Jump
Dean Pridgeon
Carroll H. Wamhoff

1984
Wade Smith
Richard Spalding
Thomas Thorburn
Joe Curtin

1985
Elmer Russell
LaJean Marshall

1986
Fred Henningsen
Harry Miller
Sandi Bauer
Dennis Rosen
Harry Hochstetler

1987
Mary Lane Alexander
Elwood Kirkpatrick
Kevin Williams
Russell Johnson
Tom Kowalski
Don Black

1988
James Blanchard
Louis Dodak
Diane Verlinde
Ted Leipprandt
Jerry Southgate
Paul Quigley

1989
James Ballard
Harry Brunet
Bob Cochrane
Del Mokma
Roland Niederstadt
Thomas Reed

1990
Martin Hetherington
Taylor Johnston
Stanley C. Beck
Edward L. Buck
H. David Clink
Robert Smith

1991
Fritz Esch
Gary Kemp
Richard Korb
James DeWeerd
O. Donald Meaders
Frank Brewer
Ray Gillespie
Jack Laurie

MAAE HONORARY

1992
Adelbert Huber
Jack Elliott
Vic Verchereau
Sam Varghese
William Mayes
William F. Hogan

1993
Thomas Kowalski
Keith Wing
John Hilt
Paul Wegmeyer

1994
Ernie Birchmeier
Steve Kropf
Linda Miesling
Tom Schubert
Larry Godwin

1995
Rick Brandenburg
Dennis Rudat
Pauline Glassbrook
Gordon Smith
Richard Chambers
William McKinstry

1996
Vicki Pontz
Ron Fencil
Diane Scheerhorn
David Mitchell
Carol Chrisinskie

1997
Jacklyn Hurd
David Oegema
Melody Hasselback
James Bremer
Robert Craig
Raymond Bollaert
Carroll H. Wamhoff

1998
Lawrence Geiger
Gordon LaFontaine
Michael Kovacic
Scott Everett

1999
Julie Chamberlain
William Eick
Wayne Kadar
James Schrandt

 

2000
Charles Arensmeier
Jennifer Decker
Kirk Heinze
Peter Holley
Rich Karelse
Debbie Thompson
Dan Wyant

2001
Edward Buck
Pat Driscoll
Tom Harmon
Claudia Werner
Tom Wright

2002
Ronald Veldman
Jim Meerman

2003
James Byrum
Carolyn Bloodworth
Richard Paul
Andrew Parzych
Albert Roeseler

2003
Bert Bleke
Shari Miller
James Schiller
Scott Vashaw

2004
David Blossom
Joe Domecq
Ken Geuns
Mike O’Malley
Roland Pakonen

2005
Lance Delbridge
James Harvey
George Good
Karen Waite

2006
Dave Wyrick
Tom Dykstra
Dr. Mark Miller
Alan Snedegar
Cindy Ching

2007
Stephen Krusich
Larry Schroeder
Michelle Sidel
Tom Smith

2008
Larry Gosson
Sam Varghese
Dave Sipka
Kevin Kruger
Cameron Brown

2009
Kendra Everett
David Macfarlane
Eunice Foster
Jones Farm Market

2010
Sheila Pilmore
Sean McNatt
Darrin Karcher
Barbara Zuleski

2011
Susie Raker
Dr. John Bierenbaum
Dr. Carla Harting
Pat Hickey

2012
Matt and Rachel Munsell
Leslie Mount
Brett Zuver

2013
Henry Reinart
Amy Pallo
Gregory Pratt

2014
Kirk Baese
Ryan Cunningham
Wayne Woods
Rebecca Park

2015
Tania Dupuis
Amy Hodgson
Dr. Fred Poston
Dr. Eddie Moore

2016
Denise McBride
Jeff Jackson
William C. Chilman IV
Ramey Lunceford

2017
Troy Bancroft
Matt Shastal
Brian Doepker
Liza Moore

 


Michigan Association of Agriscience Educators, M.A.A.E.
|    Treasurer: Kevin Nugent, 11090 Five Mile Rd., Lowell, MI 49331    |   Secretary: Megan Merrill, 3700 Delano Drive, Eaton Rapids, MI 48827    |  info@teachanr.com